Barack Obama nepřijede na summit Evropská unie - USA, který se bude konat v květnu ve Španělsku. Španělské předsednictví Evropské unie zažívá překvapení a zklamání.
Jakoby nestačilo, že si Madridu od počátku málokdo všímal. Stojí ve stínu pozornosti, která je věnována implementaci Lisabonské smlouvy: unie jede už více než měsíc podle nových not. Jakoby nestačilo, že nový prezident Evropské unie Herman Van Rompuy a nová ministryně zahraničí baronka Ashtonová ujídají Španělům z koláče mediální pozornosti. A teď ještě tahle blamáž s Obamovou návštěvou.
Za pozornost českého publika stojí, že sběratelé kuloárních informací tvrdí, že za překvapivým rozhodnutím amerického prezidenta stojí i jeho neblahá zkušenost z loňské návštěvy Prahy. Z pražském summitu EU-USA měl prý podle FT Obama pocit zklamání („was fairly unimpressed" ), především z toho, jak se prý 27 evropských lídrů chtělo ohřívat v jeho slávě.
V českým médiích se již objevilo, že Obama prohlásil v okruhu svých blízkých svou dubnovou návštěvu Prahy za „waste of time" čili ztrátu času: vláda padla uprostřed předsednictví a politici nebyli schopni se shodnout, kdo že půjde s Obamou na večeři, takže ten raději zůstal v hotelu. Skoro to teď vypadá, že jsou Češi bůhvíjak globálně důležití, i když v negativním smyslu.
Ochlazení Obamova vztahu k Evropě má ale mnohem podstatnější příčiny. Za prvé má americký prezident jiné starosti - Čína, která vlastní velkou část amerického dluhu začíná být velmi „neposlušná", nezaměstnanost v Americe neklesá, s bankovní regulací a reformou zdravotnictví to nebude snadná bitva, pak je tu Afghánistán, Pákistán a kdoví co ještě.
Leckdo si myslí, že Obama nemá na Evropskou unii čas nebo jí nerozumí. Možná je však Obamova politika vůči Evropě výsledkem vcelku logického plánu. Amerika potřebuje v Evropě čitelného, srozumitelného a také pohotového partnera. Vzkazuje unii: buďte pokud možno jednotní, transparentní a rychlí, jinak budete ignorováni.
Amerika chce Evropu samostatnou a emancipovanou, která se stará o vlastní bezpečnost, tedy například i o tu energetickou. Ve Washingtonu třeba nechápou, jak mohou být zájmy Německa a Polska v energetické bezpečnosti takřka protichůdné. V Bílém domě nechápou, proč některé země chtějí americké základny a přitom jsou jejich vlády ochotny prodávat strategické firmy Rusům, Amerika nechápe, jak může členské státy Evropské unie zachraňovat Mezinárodní měnový fond a možná politiky ve Washingtonu přestalo bavit sledovat, proč mají britská a třeba italská vláda úplně jiný názor na finanční regulaci nebo proč se Francouzi a Němci nemohou shodnout na koordinaci fiskálních stimulů. Těch příkladů je ještě spousta: proč je španělská zahraniční politika procastrovská a polská a česká přesně opačná...?
Zkrátka: možná je to pro Evropu docela dobrá škola. Buď se unie vzpamatuje a bude se jako dospělý člověk srozumitelně a zodpovědně starat o vlastní zájmy nebo dají Spojené státy přednost fórům jako je G-20 a Evropa bude ve světě rychle ztrácet.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist