Po roce a půl od osudového září 2008 je v tom svět zase. Trhy se hroutí, akcie padají volným pádem. Ne že by bylo něco zvláštního na tom, že akcie klesají, přece tu nejsou od toho, aby pořád rostly. Potíž je v tom, když se akcie po celém světě hroutí takovým tempem jako ve čtvrtek. Obchodníci nestačili zírat, jen se jim protáčely panenky.

Moc tedy nezávidím britským politikům, že zrovna uprostřed téhle paniky se rozhodovalo o tom, kdo bude na ostrovech vládnout. A je to svým způsobem pro Angličany další rána. Jestli v bývalé supervelmoci vyhraje ten či onen, světové trhy totiž vůbec nezajímalo. S burzami po celé zeměkouli hýbalo prťavé Řecko.

Ale stejně: ani americké prezidentské volby na podzim 2008 se nekonaly uprostřed volného pádu burz. Už bylo po schválení záchranného balíčku a situace byla o něco klidnější než v polovině září.

Měla situace na trzích vliv na volby ve Spojeném království? Možná trochu ano - v okamžicích paniky vsadí lidé raději na jistotu a slabé vítězství konzervativců naznačuje, že touha po změně nakonec nebyla tak silná jak se čekalo.

...

Co vlastně pád na burzách znamená? Kdybych to věděl, byl bych Mistr světa. Nabízím dvě úplně různá vysvětlení citovaná agenturou Bloomberg. Hisakuzu Amano z T&D Asset Management, který po světě přesunuje 22 miliardami dolarů říká: „Lidé prodávají v panice, až se řecká situace uklidní, lidé se vrátí k riskantním aktivům."

„Všechno se to týká Evropy", říká Tom Wirth z Chemung Canal Trust Co., „vypadá to, že to, co se děje v Evropě, ztrhne region zpátky do recese. Otázka je, jak moc to bude nakažlivé pro celý svět."

A teď si můžeme vybrat. Já bych dodal, že nakažlivé to může být až dost. Evropská unie je stále ještě nejbohatší ekonomický spolek na zeměkouli.

...

Srovnával jsem na tomhle místě nedávno efekt pádu Lehman Brothers a možného pádu Řecka na finanční trh. Lenka Zlámalová z LN přirovnala řeckou situaci k záchraně pojišťovny AIG. A Gillian Tett z FT si myslí, že řecká situace je nejbližší organizované záchraně banky Bear Stearns na jaře 2008: „Řecko je podobně jako Bear Stearns spojeno se světem komplexní sítí obchodů, kterým rozumí jen minimum lidí."

Skrze Bear Stearns se trhy dostaly na nezmapované pole. Do té doby si nikdo nedokázal představit, že by mohla nějaká banka na Wall Streetu padnout. A podobně si ještě nedávno nikdo nedokázal představit, že by mohla zkrachovat členská země eurozóny."

...

A ještě ke čtvrtečnímu snížení sazeb Českou národní bankou. Mne osobně nepřekvapuje pohyb, ale jeho načasování. Tohle mohla centrální banka udělat už před půl rokem.

Účelem je nepochybně také oslabení koruny tak, aby toho česká průmyslová a na export orientovaná ekonomika mohla využít. Povede se to, nebo budeme spíše jen svědky zvýšené a nepředvídatelné volatility? Jisté je, že lidé blízcí prezidentovi silně věří v blahodárné efekty autonomní kursové politiky. A prezident bude brzy jmenovat guvernéra.

Ještě jedna věc: ekonomické prognózy ČNB nejsou příliš optimistické. Příští rok má HDP růst o pouhých 1,8 procenta. Skepse ale možná není na škodu, protože může motivovat politiky k úspornějšímu rozpočtu. Na podzim roku 2008 se stal opak.