Finanční trhy se včera poněkud zklidnily (a akciové trhy dokonce prudce posílily) s tím, jak na veřejnost začaly prosakovat informace o tom, že především z německé iniciativy bude nakonec Řecku pomoženo. Přitom je vcelku pozoruhodné, že většina informací o Německem organizovaném záchranném plánu je založena na spekulacích, únicích informací a anonymních zdrojích. I to stačilo na to, že euro přestalo vůči dolaru klesat.
Nejprve se včera psalo o tom, že Unie dosáhla dohody v tom, jak pomoci Řecku, pak to Angela Merkelová musela dementovat. Deník FT Deutschland psal o tom, že německá vláda nevylučuje bilaterální pomoc. Pak se spekulovalo, že pomoc Řecku bude organizovat Evropská investiční banka, ta to ovšem popřela, protože k tomu nemá politický mandát. A o pomoci Řecku jednal i německý Bundestag.
A dnes, tedy ve středu, opět na základě informací od anonymních zdrojů píše deník Financial Times, že i když nejde o pomoc jako takovou, německá vláda je rozhodnuta, aby okolo Řecka byla vybudována zeď (firewall), která zabrání šíření požáru.
Za zmínku jistě stojí, že Švédsko a Británie žádají, aby Řecku pomáhal Mezinárodní měnový fond s poukazem na to, že MMF na to má technické nástroje, expertízu a Evropská unie do něj přispívá.
Británie a Švédsko ale nejsou v eurozóně. A prestiž eurozóny, která sama nedokáže vyřešit vlastní požár, jim je proto vcelku ukradená.
O všem podstatném rozhodne čtvrteční evropský summit s účastí vedení ECB.
Lze odhadnout, jaká bude na summitu pozice států střední Evropy, které neplatí eurem? Asi podobná jako britská, zvláště proto, že Maďarsko, Polsko a pobaltské státy jsou v současnosti samy pod kuratelou MMF (už to je pro Evropskou unii ostudné). Příznačné ale je, že se v Česku vůbec nemluví o tom, jaká bude naše pozice.
...
Americké investiční bankovnictví utrpělo další ránu. Mezinárodní verze německého týdeníku Der Spiegel přišla s výbušným článkem, podle kterého banka Goldman Sachs pomáhala řecké vládě maskovat skutečnou velikost státního dluhu. Goldman Sachs organizoval křížové (swapové) operace s řeckými dluhopisy. Byly vytvořeny speciální swapy s fiktivní úrokovou mírou. Eurostat nebyl o těchto operacích informován.
Paul Krugman odpovídá svým kritikům, že rozhodně nevolá po rozpadu eurozóny, ale tvrdí, že když už bylo toto dítě stvořeno, je třeba rychle pokročit s fiskální integrací a integrací pracovního trhu.
Wolfgang Munchau tvrdí, že evropský summit musí přijít s jasným řešením. Okamžitým i do budoucna. Jinak budou státy eurozóny i nadále předmětem spekulativních útoků. Současná institucionální struktura eurozóny už podle Munchaua selhala.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist