Sněmovna reprezentantů Kongresu právě odmítla návrh na poskytnutí 700 miliard dolarů na stabilizaci amerického finančního sektoru. Poslanci tak poslechli názor většiny Američanů, kteří byli a jsou pohoršeni, že by 700 miliard dolarů mělo jít na pomoc finančnímu sektoru, který považují za lakotný a nemravně přeplácený. Návrh dostal jméno "No banker left behind", v narážce na zákon o podpoře škol, který se jmenoval "No child left behind".

Proti návrhu hlasovali demokraté i republikáni a ke schválení chybělo 19 hlasů. Je možné, že ještě do konce dne dojde k pokusu 10 kongresmanů přesvědčit, aby svůj názor změnili, nicméně to není příliš nadějné.

Demokraté již řekli, že připraví vlastní návrh, který bude k finančnímu sektoru mnohem striktnější.

Burza v New Yorku padá, zatím je o 530 bodů pod úrovní na začátku dne.

Aktualizace v 15:30 EST:

Reakce na neschválení Paulsonova návrhu Sněmovnou reprezentantů Kongresu jsou rozdílné. Akciové trhy propadly, ale ne více, než před okamžikem hlasování. Dow Jones je nyní na úrovni 10,500 bodů, tj. nějakých 700 bodů pod úrovní na začátku obchodování (tj. přes 6%), Nasdaq ztratil 8%. Docela dobře se drží dolar, který klesl zcela nepatrně na úroveň 1,446 dolaru za euro.

Živo je i na politické scéně, začalo vzájemné obviňování. Republikáni tvrdí, že všechno zkazila předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosi (demokratka, která jim leží v žaludku už douho). Pelosi před hlasováním pronesla bojovný projev, kde ze všeho obvinila republikány a především prezidenta Bushe. Demokraté zase obviňují vedení republikánů, že nebylo schpné zajistit většinu a že ani nezavázalo své členy hlasovat pro návrh. Šéf republikánů ve Sněmovně John Boehner republikánům pro návrh jen doporučil hlasovat "pokud jim to svědomí umožňuje". Ukázalo se, že pro téměř stovku republikánských reprezentantů bylo svědomí silnější a návrh, tak těžce vyjednávaný administrativou i vedením Kongresu, odmítli.

Komentátoři jsou v tranzu. Paul Krugman se už rozhodl: USA je banánová republika. Wall Street Journal hlásí, že Kongres "odstřelil Wall Street": House to Wall Street: Drop Dead. Pro Američany je to okamžik velké reflexe: většina lidí je přesvědčená, že je do současné situace dostali politici (a zapomínají přitom, jak si sami ochotně brali hypotéky a půjčky na všechno možné) a teď vidí, že politici nevědí jak dál. Důvěra v politiky prudce klesá a přitom jsou za 6 týdnů volby prezidenta. Bude klíčové, jak na současnou situaci zareagují kandidáti Obama a McCain a pokud se některému z nich podaří nějak situaci stabilizovat a zasadit se o kompromis. McCainovi se to nepodařilo, když minulý týden přerušil kampaň a vydal se přesvědčovat své kolegy do Kongresu. Riskne si něco podobného Obama, nebo bude doufat, že současná krize mu stačí k vítězství v listopadových volbách?